A töltött hagyma receptje után felvetődött az olvasói kérdés: mitől más a makói hagyma? Első körben csak annyit tudtam válaszolni, amit magam is látok: a gumó gyökér felőli része csúcsosabb, mint más fajták esetében. De most egy kicsit utánanéztem, és akit érdekel, ezen a linken elmélyedhet a témában. A lényegről ezt írják:
„Mitől makói a makói hagyma? A közép-ázsiai eredetű vöröshagyma kiválóan alkalmazkodott a Makó térségi adottságokhoz, a Makói vöröshagymának a földrajzi környezettel, a Makói tájkörzettel kialakult kapcsolata részben természeti (talaj és éghajlati), részben emberi tényezőkön alapul. Természeti tényezők: Talajtani tényezők: a tájkörzet talajait a medrét változtató Maros folyó hordalékai alakították ki, a lösz és öntéstalaj magas tápanyagtartalmú, nyomelemekben gazdag, középkötött, morzsalékos szerkezetű, sík felületű, jó a levegő és vízgazdálkodása. Éghajlati tényezők: a Makói tájkörzet legjellemzőbb éghajlati adottsága a forró nyár. Magyarországon itt a legtöbb a nyári napok (85-90 nap) és a hőségnapok (30 nap) száma. A nyári félév átlagos hőmérséklete 18,1°C, a napos órák száma 2100 óra/év, a hőösszeg 3340°C a tenyészidőszakban. A Makói vöröshagyma hosszúnappalos hagyma-változat, kifejlődéséhez 15 óra/nap megvilágítás szükséges. A 20°C-os hőmérsékleten meginduló hagymafejképződés a nyárvégi meleg és csapadékhiányos időben lelassul, a lomb és a gyökérzet elszárad, a hagymatest külső levelei elvékonyodnak és kialakul a zárt, erős („páncélos”) bronzvörös Makói vöröshagyma szín.” (forrás: new.mako.hu)
Így már tudományos ismeretekkel felvértezve vettem elő a makói kiránduláson kapott szakácskönyvet, hogy a szupermarketben beszerzett, nemzeti színű szalaggal átkötött, eredetigazolással ellátott hagymából levest főzzek. A makóiak házi receptje most is bevált, bár több változatból állítottam össze a sajátomat:
Hozzávalók:
- 2 nagy fej makói hagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 5 evőkanál olaj
- 3 evőkanál liszt
- 100 g füstölt szalonna
- 1 csomag zöldhagyma
- 1 csomag petrezselyemzöld
- 1 babérlevél
- ½ kávéskanál őrölt kömény
- 2 deci tejföl
- 1 tojás sárgája
- ½ kávéskanál szárított tárkony
- 1,5 liter zöldség alaplé
A lisztből és az olajból világos rántást készítünk. Hozzáadjuk az apróra vágott fokhagymát. Hideg vízzel csomómentesre keverjük. Felengedjük az alaplével, a babérlevéllel, a köménnyel és a tárkonnyal ízesítve felforraljuk. A szalonnát kockákra vágjuk, megpirítjuk, majd a felszeletelt hagymát hozzáadjuk, és a szalonnazsíron megdinszteljük. A szalonnát és a hagymát összekeverjük a felforralt lével. Besűrítjük a tojássárgájával kikevert tejföllel, beletesszük a felaprított zöldhagymát és újra felforraljuk. A petrezselymet tálaláskor adjuk hozzá.