Regényből is lehet főzni, nemcsak szakácskönyvből - bár egy kicsit több gyakorlat kell a sikerhez.
Korábban már hírt adtam Papp Diána, a Nők Lapja vezető szerkesztőjének első regényéről, a Szerdán habcsókról. A könyv mintha rólam szólna: a főszereplő Békési Eszter (az én születési nevem Békési Ildikó), aki 33 éves korában elválik, feladja korábbi karrierjét, és kizárólag gasztroblogja, a Habcsók írásával foglalkozik. A könyv főszereplője természetesen nem én vagyok, de ahogy körülnézek, egy tipikus jelenséggel találom magam szemben. Ezért különösen érdekes ez a jól olvasható, felszabadító tanmese, melyet jó szívvel ajánlok minden pályamódosító elvált nőnek. Jelszó: röhögj magadon, az isten is megsegít!
Azóta úgy alakult, hogy mégiscsak közöm lett valamilyen módon a regényhez: hétfőn Diána meghívott magával a Duna Televízió Család-barát magazinműsorába, hogy a vele készített interjú közben főzzek meg valamit a regényből (mivel a főhős gasztroblogger, aki minden bánatát főzésbe fojtja, több étel leírása is szerepel benne). Ez a valami végül két dolog lett: előző este kedvem támadt, és elkészítettem a címadó süteményt: Diána igazi nagymamájának diós habcsókját, és magammal vittem a stúdióba. Ott a helyszínen egy csilis-babos pizza készült a könyv alapján – akik gyűjtik a recepteket a nyári sportközvetítésekhez, ezt feltétlenül mentsék el maguknak: szuper!
Nuszmussz (diós habcsók)
- 3 tojásfehérje
- 1 csomag vaníliás cukor
- 250 g kristálycukor
- 1 teáskanál ecet
- 6 dkg dióbél
- 1 teáskanál kukoricakeményítő
A diót aprítóban felaprítjuk. A tojások fehérjét habbá verjük, majd hozzáadjuk a keményítőt, és vaníliás- és a kristálycukrot is. Tovább verjük, amíg teljesen kemény nem lesz. Ezt követően kerül bele az ecet is és ezzel nagyon kemény habbá verjük, majd óvatosan beleforgatjuk a diót.
A sütőt 220 fokra előmelegítjük. Sütőpapírral kibélelt tepsire egy kiskanál segítségével halmokat készítünk a habból. Kb. 5 cm távolság legyen a kupacok között. Mikor a sütőbe helyezzük a tepsit, a hőfokot visszavesszük 150 fokra és kb. 20 perc alatt készre sütjük.
Csilis-babos pizza
Tésztához:
- 250 g (kukorica)liszt
- 3 ek olívaolaj
- 250 g natúr joghurt
- 1 kávéskanál só
- 1 kávéskanál őrölt csilipaprika
- 1 kávéskanál szódabikarbóna
- szükség szerint víz
A tésztához a lisztet, szódabikarbónát, csilit és a sót összekeverjük, hozzáadjuk az olajat és annyi joghurtot, hogy nem ragacsos, de gyúrható tésztát kapjunk (ha túl merevnek találjuk, tehetünk bele egy kis vizet is).
A tésztát vékonyra nyújtjuk, majd 200 fokos előmelegített sütőben 5 perc alatt elősütjük. A sütőből kivéve megkenjük a paradicsom szósszal, majd ráterítjük az előkészített feltétet és megszórjuk kevés reszelt mozzarella sajttal, és a pepperonival díszítjük. Addig sütjük 200 fokos sütőben, míg a sajt jól meg nem pirul a tetején.
A feltéthez:
· 1+1 deci paradicsomszósz
· 150 g darált marhahús
· 150 g vörösbab konzerv
· 150 g kukoricakonzerv
· 1 kis fej hagyma
· só, bors
· őrölt csilipaprika
· 5-6 pepperoni paprika a díszítéshez
· 3 evőkanál olaj
· 150 g mozarella, reszelve
A felaprított hagymát az olajon megpároljuk, majd hozzáadjuk a darált marhahúst. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk őrölt csilipaprikával, és a húst teljesen átpirítjuk. Hozzákeverjük a babot, a kukoricát és egy deci paradicsomszószt, és összemelegítjük. Ha elkészült, az elősütött tésztát megkenjük a maradék paradicsomszósszal, rásimítjuk a fentiek alapján elkészített feltétet, megszórjuk a mozarellával és a pepperonival díszítjük.
Képgaléria a stúdióból (adás: Duna TV, május 21. 10 óra, Család-barát magazin)