A Hattyúk tavát és a balettet jobban szeretem, mint az Anna Pavlováról elnevezett habcsóktortát, de mindig szerettem volna elkészíteni a fekete hattyú szoknyáját, ami fizikailag (sőt: mivel sütésről van szó, kémiailag) lehetetlen.
A pavlova torta eredete nem tisztázott: az biztos, hogy Anna Pavlova 1927-es ausztráliai és új-zélandi turnéját követően, a január 26-ára eső nemzeti ünnep környékén jelent meg mindkét országban, és "feltalálója" gyakorlatilag az egyetlen vitás kérdés a mai napig a két ország között.
Egy azonban biztos: Anna Pavlova lágyan fodrozódó tütüjéről formázták, és a művésznőről nevezték el. Eredendően egy óriáshabcsók, a tetején tejszínhabbal és idénygyümölcsökkel. Nagyon szép, elegáns, és nagyon édes desszert.
Nekem, mint balett rajongónak (bizony!) a kedvenc részem a Hattyúk tavában a fekete hattyú színrelépése, így régóta ambicionált, hogy készítsek egy csokis pavlovát. Ennek a végeredménye sajnos nem tud olyan lenni, mint a valódi, mivel kakaót kell tenni a tojáshabba, amitől az összeesik, és folyós, formázhatatlan massza lesz belőle.
Azért sikerült kifognom rajta, és ha a végeredmény nem is nevezhető pavlovának, első ránézésre hasonlított rá, és nagyon-nagyon finom volt.
Hozzávalók:
6 tojás fehérje
egy csipet só
300 g porcukor
50 g kakaópor
1 teáskanál keményítő
1 teáskanál málnaecet
A díszítéshez:
200 ml habtejszín, kemény habbá verve
idénygyümölcsök
olvasztott fekete csokoládé
A tojásfehérjéből egy csipet sóval lágy habot verünk, majd keverés közben folyamatosan adagoljuk bele a hozzávalókat: a keményítővel elkevert porcukrot, az ecetet, végül, mikor már kemény a hab, a kakaót. Ettől sajnos összeesik, és nem lehet olyan szépen formázni, mint a tojáshabot, tehát nem ráhalmozzuk a sütőpapírra, hanem egy sütőpapírral kibélelt kerek sütőformába kanalazzuk – így ennek a formáját veszi majd fel. Sajnos nem lehet olyan szépen felcsipkézni sem: egy óriáshabcsók lesz a végeredmény, ami nagyon sérülékeny, én a papírral együtt mozgattam, a biztonság kedvéért.
Azért használok a habcsókokhoz jó minőségű málna- vagy más gyümölcsecetet, mert ennek az aromája szépen átjön még sütés után is.
Szóval a tállal együtt előmelegített, 180 fokos sütőbe tesszük, majd 10 perc után levesszük a hőmérsékletet 120 fokra, és így sütjük további 70 percig. Az extra hosszú sütési idő eredményeként kívül ropogós, belül villával kanalazható, édesen puha lesz.
Tálalás előtt tejszínhabot halmozunk a tetejére, megmosott, leszárított idénygyümölcsöket szórunk rá, majd olvasztott csokoládéval locsoljuk meg.
Adagonként, szufléformákban is megsüthetjük, úgy könnyebben tálalható.