Nem kell feltétlenül drága combsonkát venni húsvétra, az a lényeg, hogy megvásárolt hús tényleg jó minőségű legyen.
A húsvéti sonka a mi kultúrkörünkben szinte minden háztartásban megjelenik az ünnep alkalmával, emiatt az előttünk álló héten el is lepik majd az üzletek polcait a „jobbnál jobb” akciós ajánlatok. Én már pénteken belefutottam az egyik szupermarketben az ilyenkor megszokott óriási fémkosárba, ahol az üzletlánc büszkén tette közzé: sonkát kínálnak minden árkategóriában. Kicsit elmerültem hát a kosár tartalmának felülvizsgálatában, ahol tényleg minden volt, minden árkategóriában – csak sonka nem. Halkan jegyzem meg: normál tartású disznóból tarját sem lehet annyiért előállítani, amennyiért adták… Persze nincs sehol megírva, a sertés melyik részét kell megenni a főtt tojás meg a torma mellé, inkább arra figyeljünk oda, hogy ne a nitrites, gyorspácolt, gyorsfüstölt terméket vegyük meg.
Én mindenkinek azt javaslom, látogasson el egy henteshez, akinek a hozzáértésében megbízik, vagy nézzen körül a legközelebbi piacon az őstermelőknél, és vegyen az igényeinek és pénztárcájának megfelelő füstölt húst: sonkát, tarját, vagy akár csülköt, mint például ez itt. Sem látványában, sem ízében nem marad el a sonka mögött, és feleannyiba kerül.
Sült sertéscsülök spenótos lencsesalátával
Hozzávalók:
250 g lencse
babérlevél, kakukkfű
2 ek. olívaolaj
1 fej hagyma karikára vágva
1 kk. köménymag
400 g zsenge parajlevél
só, őrölt feketebors
Az öntethez:
5 ek. extra szűz olívaolaj
1 ek. mustár
2 ek. vörösborecet
1 gerezd fokhagyma
1 citrom reszelt héja
1 db füstölt csülök
Előző este áztassuk be a megmosott lencsét, majd az áztatóvízben tegyük fel főni, a só, a babérlevél és a kakukkfű kíséretében. Kb fél óra alatt fő meg, vigyázzunk, hogy egészben maradjanak a lencseszemek.
Az öntethez keverjük össze az extra szűz olívaolajat a mustárral, a vörösborecettel, a fokhagymával és a citromhéjjal, majd öntsük a leszűrt, lecsöpögtetett lencsére.
Az olajat tegyük egy serpenyőbe, és pároljuk meg benne az enyhén megsózott hagymát és köménymagot. Adjuk hozzá a parajleveleket és enyhén fonnyasszuk meg őket, majd keverjük az öntettel együtt a lencséhez.
A csülköt közben egy tűzálló tálban tegyük a sütőbe 250 fokra, és kb. 35 percig sütjük. Az enyém megsült, mire elkészült a saláta.
Főtt csülökkel:
Annak, aki hagyományos módon, főzve szeretné elkészíteni a csülköt, nem sokkal több tennivalója akad:
Hozzávalók:
3 liter víz
2 körömnyi egész fahéj
2-3 szem szegfűszeg
2-3 szem fekete bors
2-3 szem szegfűbors
1-2 szem borókabogyó
A főzésnek legalább a felhasználást megelőző este lássunk neki: a csülköt tegyük egy fazékba, öntsünk rá annyi hideg vizet, hogy jól ellepje, szórjuk mell a fűszereket, és teljes lángon kezdjük el főzni. Forrás után vegyük takarékra a lángot, és főzzük a húst teljesen puhára (ez 2-3 óra is lehet,a csülök méretétől függően). Hústűvel ellenőrizhetjük időnként az állagát. Én (mivel a főzőlét később felhasználom) ugyanúgy le szoktam szedni a habját forrás után, mint mikor húslevest készítek. Miután elkészült, levesszük a tűzről, és a főzővízben hagyjuk lassan kihűlni – ezért kell időben elkezdeni, mert ez a folyamat egy éjszakát igénybe szokott venni. Így nem szárad ki a hús, hanem puha és szaftos lesz. Én a főtt csülköt is be szoktam tenni tálalás előtt a sütőbe, és egy kicsit grillezem, hogy szép pirosas legyen a bőre, és így a zsír egy része is kisül alóla.
A főzővizet ülepítem, majd egy kis lyukú szűrőn, merőkanállal szedve átszűröm – semmiképp sem öntve, mert felkeveredik az alja, és zavaros lesz. Egy részét általában húsvét után felhasználom – a maradék sonka, csülök megy a bablevesbe, a többit pedig 1 literes adagokban lefagyasztom, és levesekhez, főzelékekhez használom el.
Csülök: http://www.magyarsertes.hu/husok.html?page=Csulok
Oldalas - http://www.magyarsertes.hu/husok.html?page=oldalas
Karaj vagy tarja? - http://www.magyarsertes.hu/receptek.html?page=karaj
https://www.facebook.com/amcvoroshus